Liighigistamine – ebamugavus, millele on lahendus
Liighigistamine ehk hüperhidroos on seisund, mille korral higinäärmed eritavad suurema hulga vedelikku kui normaalselt. Selle seisundi korral ei ole inimesel higinäärmeid arvuliselt rohkem kui tavaliselt, vaid vastuseks organismi stressile, nii füüsilisele kui emotsionaalsele, produtseerivad higinäärmed rohkem vedelikku, kui see on vajalik keha termoregulatsiooniks.
Liighigistamine tekib enamasti noores eas ja võib kesta kogu elu, kui seda ei ravita. Käte, jalgade ja kaenlaaluste liighigistamine on sageli pärilik.
Hüperhidroos liigitatakse primaarseks ja sekundaarseks. Liighigistamine, mis on seotud teadaoleva põhjusega (näiteks menopaus, Parkinsoni tõbi, madal veresuhkur või kilpnäärme ületalitlus) on tuntud kui sekundaarne hüperhidroos.
Kui higistamine tekib ilma selge põhjuseta just konkreetsetes piirkondades (tihti juba enne 25. eluaastat), nimetatakse seda primaarseks hüperhidroosiks.
Primaarse hüperhidroosi üheks efektiivseks ravivõimaluseks on botuliintoksiini süsted. Süsteid saab teha nii kaenlaalustesse, peopesadesse kui jalataldadele.
Botuliintoksiin blokeerib ajutiselt higinäärmeid reguleerivaid närvilõpmeid. Niimoodi väheneb süstepiirkonnas lokaalselt higi eritumine.
Kuigi hüperhidroos ei ole ohtlik seisund, võib see mõne inimese jaoks olla märkimisväärse stressi ja sotsiaalse häbi allikas, kuna see võib häirida nende igapäevaseid tegevusi ja isiklikke suhteid. Süstidest saavad kasu kõik, kellel esineb higistamist ja sellega seonduvalt ebamugavustunnet. Tihti välditakse sotsiaalseid üritusi ja välditakse teatud riiete kandmist kuna higi jätab plekke. Kokkuvõttes võib see tekitada ärevust ja ebakindlust.
Botuliinisüstid süstitakse naha sisse väikeste torgetena. Süstete mõju saabub umbes 2 nädala möödudes. Protseduur ei ole otseselt valus, aga ebamugavuse leevendamiseks kasutame vajadusel tuimestavat kreemi enne protseduuri.
Peale toime saabumist kestab higistamisvaba periood umbes 6-9 kuud. Kui efekt kaob, siis saab protseduuri korrata.
Kõrvaltoimetest esineb tavaliselt kerget punetust süstekohas ja võivad tekkida väikesed sinikad. Mõnikord võib esineda ka kerget ajutist lihasnõrkust süstitud piirkonnas (eriti oluline teada peopesade süstimisel juhul kui vaja töös kasutada peenmotoorikat).
Protseduuri ei saa toestada raseduse ja imetamise ajal, juhul kui esineb põletik süstekohas, lihashaigused, verehüübimise häired või üldhaigused (nt palavik). Samuti ei teostata protseduure alla 18-aastastele ja ka antibiootikumravi ajal.
Üle keha higistamise puhul tuleb kindlasti enne pöörduda perearstile ja välja selgitada põhjus. Tegemist võib olla haigusseisundiga, mis vajab tähelepanu ja süsteemset ravi.