Arst kummutab botuliini müüdid
Botuliinisüstid (rahvakeeles “botox”) on kõige populaarsem mitteinvasiivne esteetilise meditsiini protseduur. Ameerika Plastikakirurgide Seltsi andmetel juba ainuüksi Ameerika Ühendriikides tehti näiteks 2018. aastal 7.4 miljonit esteetilist botuliinisüsti protseduuri.
Esteetilises meditsiinis kasutatakse botuliinisüste peamiselt miimiliste kortsude vähendamiseks. Botuliinisüstides olev botuliintoksiin tüüp A lõõgastab kortsu all asuva lihase, andes näole nooruslikuma ilme.
Botoxi populaarsusest hoolimata, levib ikka ja jälle väärarusaame nende mõjust ja olemusest. Järgnevalt kummutame 10 levinumat müüti botuliinisüstide kohta.
Botuliinisüstid on mürgised
Levib vale arusaam, et botuliinisüstid on ohtlikud, kuna need sisaldavad botuliintoksiini, mida seostatakse toidumürgitusega. Tegelikkuses botuliinisüstid sisaldavad aga puhastatud proteiini versiooni tõelisest botuliintoksiinist, mida süstides õiges koguses soovitud sihtkohta, ei saa see tekitada üleannustamist või kehasse kogunemist ja seeläbi botulismi. Kogemus botuliintoksiini süstidega ulatub meditsiinis juba üle 40 aasta tagusesse aega.
Botuliinisüstide toime saabub koheselt ja on püsiv
Toime saabub järk-järgult mõne päeva möödudes. Täielik efekt on näha umbes 10-14 päeva pärast. Tulemus kestab keskmiselt 3-6 kuud, mille järgselt saab soovi korral protseduuri korrata.
Botuliinisüste kasutatakse ainult esteetilises meditsiinis
Botuliintoksiini süste kasutatakse lisaks esteetilisele meditsiinile ka terapeutiliselt näiteks hüperaktiivse põie, kroonilise migreeni, kõõrdsilmsuse või laste tserebraalparalüüsi ravis.
Botuliinisüstid on väga valusad
Protseduur teostatakse väga peenikese nõelaga, mistõttu see üldjuhul eriti valulik ei ole. Vajadusel saab kasutada ka lokaalset tuimestust, mis teeb protseduuri mugavamaks.
Botuliinisüstid annavad “jäätunud” või emotsioonitu näoilme
Jäätunud näoilme on tavaliselt liigse botuliintoksiini süstimise tagajärg. Kogenud spetsialistid oskavad valida personaalseid annuseid, et saavutada tahetud ja naturaalne tulemus.
Botuliinisüstid tekitavad sõltuvust
Botuliinisüstides ei ole sõltuvust tekitavaid aineid. Inimesed jäävad tihti botuliinisüste korduvalt tegema, kuna see muudab nende välimust nooruslikumaks ja värskemaks ning tekitab seeläbi hea enesetunde.
Pärast botuliintoksiini mõju lakkamist lähevad kortsud hullemaks
Botuliintoksiini mõju lakkab järk-järgult, millega kaasnevalt tulevad kortsud tasapisi tagasi lihaste korduvate liigutuste tõttu. Botuliinisüstid ei tee aga kortse hullemaks.
Botuliinsüstid on mõeldud ainult naistele
Kuigi botuliinisüstid on populaarsemad naiste seas, siis tegelikult need ei ole loodud vaid ühele sugupoolele. Kõik inimesed vananevad ühtemoodi ja võivad samamoodi kasu saada botuliinisüstidest. Ameerika Plastikakirurgide Seltsi andmetel tehti näiteks Ameerika Ühendriikides 2020 aastal 6% kõikidest kosmeetilise botuliinisüstidest just meestele.
Botuliinisüstidega on õige aeg alustada siis, kui ilmnevad silmnähtavad kortsud
Vastupidiselt sellele levinud arvamusele, üha rohkem kasutatakse botuliinisüste ennetava ravimeetodina enne kortsude tekkimist, sest hiljem on juba tekkinud sügavaid kortse oluliselt keerulisem ravida.
Botuliinisüstidega saab esteetilises meditsiinis ainult kortse ravida
Esteetilises meditsiinis kasutatakse botuliinisüste lisaks kortsude ravimisele ka näiteks lõuajoone salendamiseks, krobelise lõua raviks, kulmude tõstmiseks, igemenaeratuse vähendamiseks või higistamise raviks.
Igale protseduurile eelneb põhjalik konsultatsioon spetsialistiga, et välja selgitada ootused ja paika panna isiklik raviskeem, et saavutada loomulik ja kaunis tulemus.